ethics

مهندسی نرم‌افزار به عنوان یک حرفه‌ی مهندسی که به طور روزافزون دامنه‌ی تاثیرات آن بر جامعه بیشتر می‌شود، می‌بایست تابع یکسری اصول و چارچوب‌های اخلاقی باشد. بر اساس آنچه تحت عنوان کدهای اخلاقی و اصول حرفه‌ای مهندسی نرم‌افزار توسط موسسه‌ی IEEE و موسسه‌ی ACM تدوین شده است، مهندسین نرم‌افزار می‌بایست متعهد می‌شوند که تحلیل، تشریح، طراحی، پیاده‌سازی، آزمایش و نگهداشت نرم‌افزار را به حرفه‌ای سودمند و محترم تبدیل نمایند. در عینِ تعهدشان به سلامتی، ایمنی و آسایش اجتماع، مهندسینِ نرم‌افزار باید به هشت اصل زیر پایبند باشند:

  1. اجتماع – مهندسینِ نرم‌افزار باید در جهت منافع عمومیِ جامعه فعالیت کنند.

  2. مشتری و کارفرما – مهندسینِ نرم‌افزار باید به‌گونه‌ای عمل کنند که بهترین منافع را برای مشتری و کارفرمای‌شان در سازگاری با منافعِ عمومی در بر داشته باشد.

  3. محصول مهندسینِ نرم‌افزار باید اطمینان حاصل نمایند که محصول نهایی‌‌شان و اصلاحاتِ آن، با بالاترین سطح ممکن استانداردهای حرفه‌ای در تطابق باشد.

  4. قضاوت – مهندسینِ نرم‌افزار باید صداقت و استقلال را در قضاوت‌های حرفه‌ای‌‌شان به‌کار گیرند.

  5. مدیریت – مدیران و رهبرانِ مهندسی نرم‌افزار، رویکردی اخلاقی را برای مدیریت توسعه و نگهداشت نرم‌افزار پذیرفته و این رویکرد را ترویج دهند.

  6. حرفه – مهندسینِ نرم‌افزار باید سعی بر بهبودِ صداقت و خوشنامی حرفه‌‌شان در راستای منافع عمومی جامعه داشته باشند.

  7. همکاران – مهندسینِ نرم‌افزار باید نسبت به همکاران‌‌شان منصف بوده و پشتیبان آنان باشند.

  8. خویشتن – مهندسینِ نرم‌افزار باید همواره در تکاپو برای یادگیری در زمینه‌‌های مرتبط با حرفه‌‌شان باشند و رویکردی اخلاقی را برای تجارب حرفه‌ای‌ ترویج دهند.

۰ Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

تماس با آکادمی

یادداشت بگذارید تا با شما تماس بگیریم ...

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?